Jan Mankes (1889-1920) vond zijn onderwerpen dicht bij huis. In dit geval vrij letterlijk, want hier schilderde hij een blik op zijn ouderlijk huis in het Friese dorp De Knijpe. Na het pensioneren van zijn vader vertrok Mankes met zijn familie vanuit Delft naar Friesland. Hij woonde er van 1909 tot
...1915 en leerde zijn vrouw Annie Zernike kennen, de eerste vrouwelijke predikant van Nederland. In 1915 zou hij met haar trouwen.
Mankes had het erg naar zijn zin in Friesland. Hij kon thuis verschillende dieren houden, waaronder konijnen, eenden, geiten en kippen. Op het schilderij is de achterkant van het huis van de familie Mankes aan de Schoterlandse Compagnonsvaart te herkennen. In het midden van de compositie staat een vrouw die kippen aan het voeren is. Opvallend zijn de hoge horizon en de dekkende kleuren. Vermoedelijk zijn dit invloeden van het werk van Vincent van Gogh (1853-1890), van wiens werk Mankes onder andere in 1913 een tentoonstelling had gezien. Hij schreef daarover aan kunstverzamelaar A.A.M. Pauwels: ‘U zou van Gogh haast geen schilder willen noemen, ondanks dat heeft hij mooie dingen gemaakt, of liever dingen waar een groote ziel of hartstocht uit spreekt, zoo ongeveer is uw oordeel is ’t niet?’ (brief Jan Mankes aan A.A.M. Pauwels, ’t Meer 9 juli 1913). In het jaar dat hij zijn ouderlijk huis schilderde las Mankes ook de net uitgegeven brieven van Van Gogh, die in dat najaar waren verschenen.Jan Mankes (1889-1920) vond zijn onderwerpen dicht bij huis. In dit geval vrij letterlijk, want hier schilderde hij een blik op zijn ouderlijk huis in het Friese dorp De Knijpe. Na het pensioneren van zijn vader vertrok Mankes met zijn familie vanuit Delft naar Friesland. Hij woonde er van 1909 tot 1915 en leerde zijn vrouw Annie Zernike kennen, de eerste vrouwelijke predikant van Nederland. In 1915 zou hij met haar trouwen.
Mankes had het erg naar zijn zin in Friesland. Hij kon thuis verschillende dieren houden, waaronder konijnen, eenden, geiten en kippen. Op het schilderij is de achterkant van het huis van de familie Mankes aan de Schoterlandse Compagnonsvaart te herkennen. In het midden van de compositie staat een vrouw die kippen aan het voeren is. Opvallend zijn de hoge horizon en de dekkende kleuren. Vermoedelijk zijn dit invloeden van het werk van Vincent van Gogh (1853-1890), van wiens werk Mankes onder andere in 1913 een tentoonstelling had gezien. Hij schreef daarover aan kunstverzamelaar A.A.M. Pauwels: ‘U zou van Gogh haast geen schilder willen noemen, ondanks dat heeft hij mooie dingen gemaakt, of liever dingen waar een groote ziel of hartstocht uit spreekt, zoo ongeveer is uw oordeel is ’t niet?’ (brief Jan Mankes aan A.A.M. Pauwels, ’t Meer 9 juli 1913). In het jaar dat hij zijn ouderlijk huis schilderde las Mankes ook de net uitgegeven brieven van Van Gogh, die in dat najaar waren verschenen.
Lees verderToon minder
Kunstenaar
Jan Mankes
Titel
Ouderlijk huis in de Knijpe
Jaar
1914
Techniek
Olieverf op doek
Afmetingen
22 x 17.5 cm (h x b)
Soort object
Schilderij
Auteursrecht
Onbekend
Dit werk is vrij van bekende auteursrechtaanspraken. Je mag het downloaden, bewerken, kopiëren of publiceren zonder te hoeven voldoen aan bepaalde voorwaarden.